Hoppa till innehåll

Cirkulär Ekonomi, Verkstäder (3 sp)

Kod: VAL22021-3001

Förverkligandets information


Anmälningstid

01.12.2022 - 20.04.2023

Tajmning

01.01.2023 - 31.05.2023

Antal studiepoäng

1 - 3

Prestationssätt

Kontaktundervisning

Undervisningsspråk

  • Svenska

Antal studerande (min. - max.)

0 - 30

Utbildning

  • Utbildning i företagsekonomi

Lärare

  • Fredrik Strandberg
  • Annemari Andrésen

Lärandemål

- Kan använda sin kunskap inom cirkulär ekonomi för att ge sin kund mervärde

Innehåll

- Verkstäder med uppdrag från externa uppdragsgivare

Tid och plats

Kursen är uppdelad i tre olika verkstäder, som äger rum den 1 mars (solenergi och lönsamhet), 15 mars (logistik i skärgården) och 20 april (cirkulär ekonomi inom hälsovården) på Henriksgatan 7, Åbo. Verkstädernas teman varierar men är alla kopplade till cirkulära ekonomi och hållbarhet.

Studiematerial och rekommenderad litteratur

Material gällande cirkulär ekonomi; föreläsningar, rapporter och internetlänkar till aktuella källor tillhandahålls i samband med kursen Introduktion till cirkulär ekonomi. Dessutom förväntas studerande söka efter källor kopplade till den specifika utmaning de arbetar med.

Undervisningsmetoder

Helheten består av tre verkstäder inom cirkulär ekonomi. Studerande kan välja att delta i 1,2 eller alla 3 och erhålla 1 sp per verkstad man deltar i. Verkstäderna består av talturer och grupparbeten. Uppgifter innan och efter verkstaden ingår. Kursen är kopplad till självstudiekursen Introduction to Circular Economy, vilken rekommenderas innan verkstäderna.

Praktik- och arbetslivssamarbete

Verkstäderna genomförs i samarbete med företag inom CCEF- och Myrsky-projekten.

Bedömningsmetoder (förverkligande) och -kriterier (studieperioder/kurser)

Verkstäderna äger rum 1.3, 15.3 och 20.4

Internationella kontakter

Verkstäderna ordnas i samarbete med olika företag och intressenter. Språket kan variera mellan svenska och finska.

Vitsordsskala

H-5

Bedömningsmetoder (förverkligande) och -kriterier (studieperioder/kurser)

Studeranden:
- är bekant med de senaste trenderna när det gäller hållbarhet i näringslivet
- vet var man kan hitta tillräcklig och korrekt information om ämnet
- vet hur man identifierar kontroverser och problem inom ämnet (t.ex. gröntvätt)
- kan identifiera hållbara affärsmöjligheter och kan ge förslag på hur man gör dessa möjligheter lönsamma för företag

Underkänd (0)

Deltar inte i verkstaden eller oinlämnade uppgifter.

Bedömningskriterier, tillfredsställande-synnerligen tillfredsställande (1-2)

Studeranden deltar i verkstaden/städerna men bidrar inte. Kvaliteten på inlämningsuppgifterna är låg.

Bedömningskriterier, goda-synnerligen goda (3-4)

Studeranden deltar aktivt i verkstaden/städerna och bidrar till grupparbetenas resultat. Resultaten är användbara för målgruppen. Nivån på inlämningsuppgifterna är bra.

Bedömningskriterier, berömliga (5)

Studeranden deltar mycket aktivt i verkstaden/städerna, visar initiativ och ambition gällande utvecklandet av nya lösningar. Resultaten är innovativa och användbara. Nivån på inlämningsuppgifterna är mycket hög.

Förkunskapskrav

Introduction to Circular Economy