Hoppa till innehåll

Vård under barnsängstid och amningshandledningPoäng (3 sp)

Kod: BM26BK07

Poäng

3 op

Studieperiodens (kursens) lärandemål

Studerande:
- har kunskap om fysiologin för återhämtning efter förlossning
- har kunskap om och behärskar vården och uppföljningen av den nyblivna modern och det nyfödda barnet
- har kunskap om parrelation, föräldraskap och tidig interaktion och kan stöda den nyblivna familjen i vården av babyn
-har kunskap om komplikationer under barnsängstiden och kan redogöra för undersökningar, vård och behandling
- kan i simulerade situationer utföra eftergranskning postpartum
- har insikt i amningsfrågor och kan stöda och handleda föräldrarna i amning
- utgår från evidensbaserad kunskap i sitt förhållningssätt

Studieperiodens (kursens) innehåll

Fysisk och psykisk återhämtning efter förlossning
Vård av kvinnan efter förlossning
Vård av den friska nyfödda babyn
Amningshandledning enligt WHO Baby Friendly Hospital Initiative
Eftergranskning postpartum
Tidig interaktion, anknytning och föräldraskap

Förkunskapskrav

Studiehelheterna:
VÅ26GV
VÅ26KV
VÅ26PR

Kurserna:
VÅ26UV01-UV03

Bedömningskriterier, tillräcklig (1)

Kriterier för utvärdering av tentamen
Den studerande har en ytlig kunskap i ämnet

Bedömningskriterier för skriftliga arbeten
Den studerande har följt anvisningarna och hens kunskap om de andra studerandes arbeten är bristfällig. Den studerande visar begränsad substanskunskap, kan det väsentliga.

Den studerande visar bristfällig kunskap angående de andra studerandes skriftliga arbeten. Den studerande har följt anvisningarna för det skriftliga arbetet. Hen har en bristfällig kunskap i substansen även berörande det väsentliga.

Bedömningskriterier, goda-synnerligen goda (3-4)

Kriterier för utvärdering av tentamen
Den studerande kan redogöra för litteraturen, kan reflektera och motivera sina ståndpunkter

Bedömningskriterier för skriftliga arbeten
Den studerande har följt anvisningarna för det skriftliga arbetet och visar otillräcklig kunskap angående de andra studerandes skriftliga arbeten. Den studerande behärskar substansen i sitt arbete men tillämpningen är begränsad.

Bedömningskriterier, berömliga (5)

Kriterier för utvärdering av tentamen
Den studerande visar i sitt svar en fördjupad kunskap och mognad utöver det traditionella

Kriterier för utvärdering av skriftligt arbete individuellt eller i grupp
Den studerande har följt anvisningarna för det skriftliga arbetet och visar att hon behärskar substansen. Hen har läst de övriga deltagarnas skriftliga arbeten samt kan ställa relevanta frågor och leda en diskussion vid seminarietillfället. Det skriftliga arbetet och det eventuella opponentskapet visar på någonting utöver det vanliga (tekniskt utförande, muntligt framförande, mogna reflektioner, självständigt arbetssätt)

Den studerande har följt anvisningarna för det skriftliga arbetet och visar att hon behärskar substansen. Hen har läst de övriga deltagarnas arbeten och kan ställa relevanta frågor och leda en diskussion vid seminarietillfället.